Młodzi rządzą

Przy okazji zakończenia semestru wieszczącego upragnione ferie, zakończyliśmy pierwszy etap zajęć opartych na scenariuszach projektu „Młodzi rządzą”.

Znaleźliśmy się w pierwszej 20-ce szkół biorących udział w projekcie Fundacji Woykowskiej, a tym samym otrzymaliśmy pakiet materiałów do prowadzenia kolejnych lekcji oraz voucher do empiku, z którego środki posłużą do uświetniania akcji/wydarzeń szkolnych.
Projekt „Młodzi rządzą” ułatwia poznanie mechanizmów lokalnej demokracji a przede wszystkim wspiera rozwijanie kompetencji społecznych niezbędnych do aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym.

W szkole przeprowadzonych zostało do tej pory kilka rozgrywek (problemowych paneli dyskusyjnych), w trakcie których uczniowie mieli okazję wcielić się w różne role mieszkańców: przedsiębiorców, aktywistów, rodziców czy seniorów, którzy reprezentują różnorodne potrzeby i wartości.
Jakie problemy są najpilniejsze? Jakie decyzje podjąć? Czy wszyscy będą z nich zadowoleni?
Z takimi zagadnieniami zmagali się do tej pory uczniowie kilku klas 7 i 8 – szansa dla kolejnych zapewne pojawi się w rozpoczynającym się wkrótce II semestrze.

Dziękujemy nauczycielom zaangażowanym w moderowanie rozgrywek problemowych „Młodzi Rządzą” oraz uczniom ochoczo podchodzącym do dyskusji.